Torbalı, Tarihi Meclislerden Birini Daha Yaşadı
Torbalı, Tarihi Meclislerden Birini Daha Yaşadı

08 TEMMUZ 2024 SAAT:09.40

Temmuz ayı olağan meclis toplantımız Belediye Başkanımız Övünç Demir’in başkanlığında gerçekleşti. Komisyonlardan ve başkanlıktan gelen önergelerin görüşüldüğü toplantıda oldukça önemli kararlar alındı.Temmuz ayı olağan meclis toplantımız Belediye Başkanımız Övünç Demir’in başkanlığında gerçekleşti. Komisyonlardan ve başkanlıktan gelen önergelerin görüşüldüğü toplantıda oldukça önemli kararlar alındı. Ayrancılar’da pazar günü meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşunun ardından meclis gündemine geçildi. İlk olarak, pazar günleri Torbalı Mahallesi’nde kurulan semt pazarının fiziki olarak elverişsiz olması dolayısıyla Alpkent Mahallesi’nde daha önce kurulduğu alana kurulmasını kapsayan Pazar Yeri Kuruluş Komisyonu’ndan gelen rapor oylandı. Böylelikle pazar kısa süre içerisinde yeni yerine taşınacak.

BEŞEVLER MAHALLESİ KURULACAK

Mecliste görüşülen bir diğer madde de Çapak Mahallesi ile ilgili oldu. Gerek fiziki gerekse de demografik olarak büyük olan mahallede, ‘Beşevler’ adıyla başka bir bölüm bulunuyor. Ancak bu nokta, Çapak Mahalle merkezine uzak kaldığından, Beşevler Mahallesi’nin kurulması ile ilgili önerge imar ve hukuk komisyonlarına gönderildi. Oy birliği ile geçen bu önergenin komisyondan olumlu görüş almasıyla Beşevler Mahallesi resmen kurulacak. İlçemizde su sıkıntısının yaşandığı noktalara İZSU tarafından su kuyusu açılmasını kapsayan maddeler de oy birliği ile kabul edilirken, meclisin en önemli maddelerinden biri İçkili Yerler Bölgesi Krokisi ile ilgili yapılan çalışmalar oldu. Vatandaşların huzurlarının korunması amacıyla, yoğun şikayetlerin geldiği İlker Doğan Caddesi soldan No 5’ten No 43’e kadarlık alan ile sağdan No:10’dan No: 28’e kadarlık ile Sadık İleri Bulvarı soldan No: 17’den No:49’a kadarlık alan ile sağdan No:2’den No: 6’ya kadarlık alanların alkol ruhsatları iptal edildi.

SADIK İLERİ’DE ALKOLE TARİHİ KARAR

Alkol ruhsatları iptal edilmeyen Sadık İleri Bulvarı’ndaki bazı noktalar ile Tepeköy Mahallesi’ndeki iki işletmenin, kazanılmış hakları korunarak içkili yerler krokisinde şartlı olarak kalacak. Bu 7 işletme, faaliyetlerini durdurana kadar alkol satışına devam edecek. Ancak herhangi bir devir durumunda ise devralan kişiye bu ruhsat verilmeyecek. İlçede ayrıca başta Sadık İleri Bulvarı olmak üzere yeni alkol ruhsatı düzenlenmeyecek.

PATLAMADA HAYATINI KAYBEDENLERİN ADI YAŞATILACAK

Mecliste, ayrıca son zamanlarda vatandaşın en büyük talebi olan ATM için belirlenen noktaların bankalara kiraya verilmesi için gerçekleştirilen çalışma meclis üyelerine sunuldu. Bu önerge de oy birliği ile kabul edildi. Uzun yıllardır Yazıbaşı’da semt pazarı olarak kullanılan özel şahıs parsellerinden oluşan pazar yerinin mal sahibini mağdur etmeyerek kamulaştırılması da ilgili komisyonlara gönderildi. Meclisin son gündem maddeleri ise Ayrancılar’daki patlamada hayatını kaybeden vatandaşlarımızın isimlerinin yaşatılması oldu. Buna göre Fevzi Çakmak Mahallesi’nde bulunan parka Dilek Bağ, Subaşı Mahallesi’nde 242 ada 4 parselde yapılacak parka ise Evin Aslan ile Birgül Sarılmaz’ın isimlerinin verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

BAŞKANIMIZ ÖVÜNÇ DEMİR’DEN ASILSIZ İDDİALARA SİTEM

Meclis sonunda dilek ve temenniler bölümünde söz alan Belediye Başkanımız Övünç Demir, bilgi kirliliğinden kaynaklı eksik ve asılsız bir şekilde yayılan, Ayrancılar’da patlamanın yaşandığı işletmenin ruhsat iddialarını gündeme getirdi. Başkan Demir yaptığı açıklamada, “Ayrancılar’da bir felaket yaşadık. Sayın valimiz, milletvekilimiz, kaymakamımız, garnizon komutanlığımız, belediyemiz, büyükşehir belediyemiz el birliği ile yaraları sarmak için o günden bu yana ciddi çalışma yürütüyoruz. İnsanlarımız acılarını yaşarken, bizler enkazı bir an evvel kaldırmanın derdindeyken, belediyeye asılsız karalamalarla, gazete müsveddelerinden bizlere saldırılar gerçekleştirdiler. Müfettiş bey burada, savcılık olayı araştırıyor ve yayın yasağı getirdi. 29 Mayıs’ta söz konusu iş yerinin ruhsat başvurusu var. Kanunun 13.maddesi derki; işyeri başvurusundan sonraki bir ay içerisinde eksikler tamamlanır eğer eksikler tamamlanmazsa belediye 15 gün daha ek süre vermek zorundadır. Yani bu iş yerinin gördüğünüz üzere bir başvurusu bulunmakta ve yasal süreci devam ediyor. Bu tür bilgi kirliliği taşıyan, bu olayın manevi yönünden değil de arkadan dolanarak, siyasi entrikalar ile yaklaşan arkadaşlara el birliğiyle prim vermememiz gerekiyor. Hassas bir konu. 5 arkadaşımızı kaybettik. Olay araştırılıyor. Savcılık ayrı araştırıyor, müfettişimiz geldi o da araştırıyor. Ben de Büyükşehir Belediyemizden geçtiğimiz gün ayrıca müfettiş talebinde bulundum. Olaya ne kadar hassas yaklaştığımızın farkındasınızdır, ben yine yinelemek istedim. Bu talihsiz olayı el birliğiyle Torbalı halkına unutturmamız gerekiyor. Ailelerin yanında olmamız gerekiyor. Yaraları hep birlikte saralım” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş

DİĞER HABERLER
hemşehrim WhatsApp
İletişim Hattı