Şampiyon develer Torbalı Arenası’ndaydı
Şampiyon develer Torbalı Arenası’ndaydı

07 ŞUBAT 2022 SAAT:10.00

Önceki yıl koronavirüs salgını nedeniyle yapılamayan Torbalı Deve Güreşleri Festivali'nin 13.’sü dün Özbey Arena’da Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinden gelen pehlivan develerin katılımıyla gerçekleşti.“Bölgenin en büyük organizasyonu” olarak ünlenen Torbalı Deve Güreşleri Festivali büyük coşkuyla gerçekleşti. Bu yıl 13.’sü düzenlenen Aydın, Manisa, Balıkesir, Muğla, Antalya ve Çanakkale bölgelerinden yaklaşık 200 devenin katılımıyla gerçekleşti. Şampiyon develer koronavirüs nedeniyle verilen 1 yıllık aradan sonra düzenlenen festivalde kıran kırana mücadele etti. Merhum Belediye Başkanımız İsmail Uygur’a adanan bu yılki güreşleri yaklaşık 30 bin güreş sever takip etti. Stantların açıldığı festivalde, binlerce vatandaş hem güreş özlemini giderdi hem de sıcak havanın tadını çıkardı. Öte yandan festivale CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ve CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız da katıldı.

30 BİN KİŞİ KATILDI

Torbalı’da 'Deve Güreşi Festivali' 1 yıl aradan sonra yeniden düzenlendi. İlçe ve bölge halkının en büyük eğlencelerinden olan, tarihi ve kültürel öğelerin yaşatıldığı festival organizasyon olarak tam not aldı. Bölgenin yanı sıra Antalya ve Çanakkale gibi şehirlerden pehlivan develerin boy gösterdiği festival renkli görüntülere sahne oldu. 200 devenin katıldığı, farklı kupalar için güreşlerin gerçekleştiği festivale 30 bin kişi katıldı. Özbey Mahallesi'nde bulunan Arena'da gerçekleşen festivalin komite başkanlığını Mehmet Kurt üstlendi. Aracı olmayanları festivale belediyemiz ücretsiz taşıdı. Kurulan stantlarda alışveriş yapma fırsatı da bulan vatandaşlar, güzel havanın tadını yaktıkları mangallarla çıkardı.

TEKİN: BU GELENEĞİ YAŞATTIĞIMIZ İÇİN MUTLUYUZ

Deveciliğin Torbalı’da büyük anlam ifade ettiğini anlatan Belediye Başkanımız Mithat Tekin “Devecilik kültürü ve deve güreşleri Torbalı için önemli bir değer. İnsanlarımız bu organizasyonların yaşatılmasını istiyor. Bölgenin en büyük organizasyonuna imza attığımız için mutluyuz. Katılımın yoğun olması bizi sevindirdi. Geçmişi yüz yıllar öncesine dayanan bir geleneği hala yaşatabiliyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

 

Sosyal Medyada Paylaş

DİĞER HABERLER
hemşehrim WhatsApp
İletişim Hattı