Torbalı ‘Meslek fabrikası’ olacak
Torbalı ‘Meslek fabrikası’ olacak

28 AĞUSTOS 2019 SAAT:18.30

Belediyemiz,  sanayi üssü olan Torbalı’da, Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü meslek fabrikası projesini hayata geçiriyor. İşsiz vatandaşı önce meslek sahibi ardından da iş sahibi yapacak olan belediyemiz, kalifiye eleman sorununu da ortadan kaldıracak800’ü aşkın sanayi kuruluşunun bulunduğu Torbalı’da hem işsizliği hem de sanayi kuruluşları ile diğer meslek dallarında yaşanan kalifiye eleman sorununu ortadan kaldırmak için Belediyemiz düğmeye bastı. Bu kapsamda İzmir Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzalayacak olan Belediyemiz ilk görüşmeyi dün gerçekleştirdi. Belediye Başkanımız Sayın  İsmail Uygur’un talimatı ile gerçekleşen toplantıya İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası Şube Müdürü Zeki Kapı ve Meslek Eğitimleri Koordinatörü Ebru İnci katılırken, Belediye Başkan Yardımcılarımız Prof. Dr. Özkan Yıldız, Ali Yakupoğlu ve Çaybaşı Koordinatörümüz Ömer Şentürk toplantıda hazır bulundu.

TEORİK VE PRATİK EĞİTİM

Belediyemiz, İzmir’in sanayi üssü olan Torbalı’da, Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü meslek fabrikası projesini hayata geçiriyor. Bu kapsamda belediyemiz bünyesinde iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu ara meslek elemanı yetiştirilecek. Teorik ve pratik eğitimlerle meslek sahibi olacak olan işsizlere eğitimler sonunda sertifikaları verilecek. İşletmeler ve fabrikalarla da protokol yapacak olan Belediyemiz, sertifika almaya hak kazanan kursiyerleri böylelikle de iş sahibi yapmış olacak. Teorik eğitimlerin Çaybaşı Belediye Hizmet Binamızda yapılacağı ifade edilirken, pratik eğitimler ise fabrika ve işletmelerde gerçekleşecek.

FABRİKALARLA PROTOKOL İMZALANACAK

Kadınların da kendi ayakları üzerinde durabilmesi adına pozitif ayrımcılığa tabi tutulacağı proje kapsamında başlangıçta ihtiyaç duyulan aşçılık, pastacılık, diki- nakış gibi kurslar açılacak. Bunların yanı sıra bilgisayarlı muhasebe, ön muhasebe, torna, CNC operatörlüğü, tesfiye, kaynakçılık gibi kurslar açılacak ve sertifikalar eğitimler sonunda kursiyerlere verilecek. Bu belgeleri alanların istihdam ve işe alımlarında da Belediyemiz hem referans olacak hem de fabrikalarla protokoller imzalayıp istihdamı sağlamış olacak. Kurslara katılmak için herhangi bir kriter bulunmazken, başvurular kısa bir süre sonra Sosyal Yardımlaşma Birimimizden bireysel olarak yapılacak.

BELEDİYE BAŞKANIMIZ SIKI TAKİPTE

Proje ile ilgili bilgi veren Belediye Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Özkan Yıldız, “Belediye Başkanımız İsmail Uygur’un özellikle üzerinde durduğu bir projeyi İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hayata geçiriyoruz. Bu proje ile Torbalı’da orta ve uzun vadede işsizlik azaltılacak ve giderek derinleşen yoksulluğun da önüne geçilecek. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan’ın da ifade ettiği gibi Torbalı İzmir’in sanayi üssü ve ne yazık ki işsizliğin hakim olduğu bir ilçe. İşsizliğin önüne önce bireyleri meslek sahibi ederek geçilecektir. Burada belediye olarak sorumluluk alıp hem kurumlar ile protokoller yapıp kursiyerlerimizin iş sahibi olmasını sağlayacağız hem de bir nebze de olsa kalifiye eleman sorununu azaltacağız” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaş

DİĞER HABERLER
hemşehrim WhatsApp
İletişim Hattı