Pehlivan Develer Torbalı Arenası’ndaydı
Pehlivan Develer Torbalı Arenası’ndaydı

05 ŞUBAT 2024 SAAT:14.35

Bölgenin en büyük deve güreşi organizasyonu olarak ünlenen Torbalı Deve Güreşleri Festivalimiz büyük coşkuyla gerçekleşti. Aydın, Manisa, Balıkesir, Muğla, Antalya ve Çanakkale bölgelerinden yaklaşık 160 devenin katılımıyla gerçekleşen festivalimizde, pehlivan develer kıran kırana mücadele etti.Bu yıl 15’incisi düzenlenen, bölgenin en büyük deve güreşi organizasyonu olan Torbalı Deve Güreşleri Festivalimiz büyük coşkuyla gerçekleşti. Aydın, Manisa, Balıkesir, Muğla, Antalya ve Çanakkale bölgelerinden yaklaşık 160 devenin katılımıyla gerçekleşen festivalimizde, pehlivan develer kıran kırana mücadele etti. Güzel havanın da etkisiyle bu yıl deve güreşlerini yaklaşık 20 bin güreş sever takip etti. Stantların açıldığı festivalde, binlerce vatandaş hem güreş özlemini giderdi hem de sıcak havanın tadını çıkardı. Festivale İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Orhan Polat, Torbalı CHP Belediye Başkan adayı Övünç Demir, Gaziemir CHP Belediye Başkan adayı Ünal Işık, AK Parti Torbalı Belediye Başkan adayı Özgür Erman Çağlar, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katıldı. Güreşler öncesinde Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay, Belediye Başkanımız Mithat Tekin ve Torbalı CHP Belediye Başkan adayı Övünç Demir ile birlikte vatandaşları selamlayarak hem birlik ve beraberlik mesajı verdi hem de vatandaşla kucaklaştı.

20 BİN KİŞİ KATILDI

Aylardır büyük merakla beklenen, ilçe ve bölge halkının en büyük eğlencelerinden olan, tarihi ve kültürel öğelerin yaşatıldığı festivalimiz, organizasyon olarak tam not aldı. Bölgenin yanı sıra Antalya ve Çanakkale gibi şehirlerden pehlivan develerin boy gösterdiği festival renkli görüntülere sahne oldu. 160 devenin katıldığı, farklı kupalar için güreşlerin gerçekleştiği festivale 20 bin kişi katıldı. Özbey Mahallesi'nde bulunan Arenada gerçekleşen festivalin komite başkanlığını Mehmet Kurt üstlendi. Aracı olmayan vatandaşları festivale Torbalı Belediyesi ücretsiz taşıdı. Kurulan stantlarda alışveriş yapma fırsatı da bulan vatandaşlar, güzel havanın tadını yaktıkları mangallarla çıkardı.

TEKİN’DEN TUGAY’A TEŞEKKÜR

Deveciliğin Torbalı’da büyük anlam ifade ettiğini anlatan Belediye Başkanımız Mithat Tekin “Devecilik kültürü ve deve güreşleri Torbalı için önemli bir değer. Bölgenin en büyük organizasyonuna imza attığımız için mutluyuz. Katılım oldukça yoğun oldu. Geçmişi yüz yıllar öncesine dayanan bir geleneği hala yaşatabiliyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Güreşlerimize katılarak bizleri onurlandıran Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Cemil Tugay’a da ayrıca teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaş

DİĞER HABERLER
hemşehrim WhatsApp
İletişim Hattı