Halkın tarlasından halkın sofrasına
Halkın tarlasından halkın sofrasına

14 TEMMUZ 2021 SAAT:15.10

Belediyeye ait tarlalara ektiğimiz buğdayların bir kısmını una dönüştürüldü. Elde edilen unlar 7 bin haneye eşit miktarda dağıtılırken, satılan buğday ve saman da belediyeye önemli bir kaynak oluşturduÇeşitli mahallelerde bulunan tarlalarımıza Merhum Belediye Başkanımız İsmail Uygur bu yıl buğday ekilmesinin talimatını verdi. Kasım ve aralık aylarında toprakla buluşan buğday tohumları haziran ayında hasat edildi.  Buğdayın bir kısmı satılıp belediyemize kaynak oluştururken bir kısmı da un ve tohumluk olarak ayırıldı. Bu kapsamda buğdaylardan elde edilen unlar ilçe halkına dağıtılmaya başlandı. ‘Halkın Tarlasından Halkın Sofrasına' sloganıyla başlattığımız proje her geçen yıl daha kapsamlı hale gelecek.

7 BİN HANEYE UN DAĞITIMI

Bu yıl belediyemize ait 1050 dekarlık alana buğday ekip, 580 ton buğday elde ettik. Elde edilen buğdayın 435 tonu bir milyon 90 bin liraya satıldı. 40 ton buğdayı da önümüzdeki yıl tohuma para vermemek için tohumluk saklayan Belediyemiz, geri kalan buğdayı da una çevirdi. Tam 105 ton buğday una dönüşürken bu unlar, başta ekili arazilerin bulunduğu köy haneleri olmak üzere tam 7 bin haneye 10’ar kiloluk çuvallarla dağıtılacak. Un çuvalları sahiplerine ulaşmaya başladı.

BAŞKAN TEKİN: PROJE DAHA DA BÜYÜYECEK

Özellikle arazilerin ekili olduğu mahallelerdeki her haneye eşit miktarda dağıtılmaya başlanan olan un, sosyal belediyeciliğin de en güzel örneklerinden biri. Öte yandan buğday tarlalarındaki saman da değerlendirildi. Tam 570 bin liraya satılan samanla birlikte belediyemizin bu tarlalardan geliri 1 milyon 660 bin liraya ulaştı. Hem belediyeye kaynak hem de vatandaşın sofrasına aş olarak ulaşan bu proje önümüzdeki yıl daha da kapsamlı bir hale gelecek. Belediye Başkanımız Mithat Tekin, “Merhum Belediye Başkanımız İsmail Uygur'un başlattığı projeyi başarıyla tamamladık. Belediyemize ait tarlalardan elde ettiğimiz buğdayları una dönüştürdük. 'Halkın Tarlasından Halkın Sofrasına' sloganı ile başlattığımız projenin sonunda elde ettiğimiz unları dağıtıyoruz. Önümüzdeki yıl bu projeyi daha da büyüteceğiz. Hemşerilerimize hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

 

Sosyal Medyada Paylaş

DİĞER HABERLER
hemşehrim WhatsApp
İletişim Hattı