Torbalı’da 37 yıllık gelenek devam ediyor
Torbalı’da 37 yıllık gelenek devam ediyor

17 AĞUSTOS 2022 SAAT:11.00

37 yıllık Türk-Alman ilişkilerine önemli katkılar sağlayan Torbalı-Wunsiedel kardeş kent projemiz, tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda Almanya’dan 8’i öğrenci 11 kişilik heyet, Torbalı’ya geldi.1985 yılından bu yana Türk-Alman ilişkilerine önemli katkılar sağlayan Torbalı-Wunsiedel kardeş kent projemiz tüm hızıyla devam ediyor. Kardeş kent projemiz kapsamında öğrenci değişimi bu yıl da devam etti. Bu kapsamda 8’i öğrenci 11 kişilik heyet, Torbalı’ya geldi. Heyeti makamında ağırlayan Belediye Başkanımız Mithat Tekin, öğrenci ve öğretmenlere çeşitli hediyeler takdim etti. Heyetteki öğrencilerin kentle ve kendisiyle ilgili soruları yanıtlayan Başkanımız, kardeş kent projesini geliştirmeye devam edeceklerini kaydetti.

37 YILLIK DOSTLUK

İki hafta boyunca Torbalı’da kalacak olan heyet, Türk dilini, Türk aile yapısını ve Türk kültürünü yerinde inceleme fırsatı bulacak. İlçedeki turlarına ilk olarak Belediyemizi gezerek başlayan öğrenciler Torbalı’daki tarihi ve kültürel mekanları da gezecek. Geçmişi M.Ö.5000 yılına kadar dayanan Metropolis Antik Kenti’ni ziyaret edecek olan öğrenciler, Torbalı Kent Arşivi, Efes Antik Kenti, Meryem Ana, Yedi Uyuyanlar Mağarası, Şirince ve İzmir’de bazı noktaları ziyaret edecek. Yine bu kapsamda cami ziyaretleri de gerçekleştirecek olan heyet, dil animasyonu eğitimi de alacak. Torbalı’dan öğrencilerin de eşlik ettiği heyet, bu öğrencilerin de yardımıyla  Belediye Başkanımız Mithat Tekin’e Türkçe sorular sorması, tebessüm ettirdi.

MARTİN RESCHKE: YENİDEN TORBALI’DA OLMAK ÇOK GÜZEL

Uluslararası anlamda önemli projelerden biri olarak kabul edilen Torbalı-Wunsiedel kardeşliği 37 yıldır ayakta duruyor. Torbalı’nın ikinci vatanı haline geldiğini ifade eden Heyet Başkanı Martin Reschke proje sayesinde ilerleyen Türkçesiyle, “Torbalı’yı çok seviyorum. Defalarca kente gelme fırsatı buldum. Torbalı’yı ve insanlarını çok özledim. Projenin devam ediyor olması bizleri mutlu ediyor. Türk-Alman gençlerinin buluşması, kültürlerin tanıtılması kentimiz için çok önemli. Yeniden burada olmak çok güzel” ifadelerini kullandı. Öte yandan Reschke, Almanya’dan getirdiği anlamlı hediyeleri Belediye Başkanımız Mithat Tekin’e takdim etti.

 

BU PROJE İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

Torbalı-Wunsiedel kardeş kent projesinin önemine değinen Başkanımız Mithat Tekin, "37 yıldır bu proje için emek harcıyoruz, ayakta tutmaya çalışıyoruz. Torbalı ile Wunsiedel arasındaki kardeş kent projesini sürekli geliştirip bugünlere kadar getirdik. Projenin devam ediyor olması iki ülke ilişkileri için de çok önemli. Bu proje sayesine yüzlerce öğrencimiz Almanya’ya gidip hem Alman kültürünü tanıma hem de Almanca öğrenme fırsatı buldu. Bugün de biz Alman gençlerimizle buluştuk. Onları 14 gün boyunca misafir edeceğiz. " ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaş

DİĞER HABERLER
hemşehrim WhatsApp
İletişim Hattı