Halkın tarlasından halkın sofrasına
Halkın tarlasından halkın sofrasına

17 HAZİRAN 2022 SAAT:16.00

Belediyemize ait çeşitli mahallelerde bulunan tarlalarımıza ektiğimiz buğdaylarda hasat başladı. Hasadı başlayan tarlalardan elde edilen buğdaylar, una dönüşerek, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın sofrasına ulaşacak.

 

 Belediyemize ait çeşitli mahallelerde bulunan tarlalarımıza bu yıl da buğday ektik. Kasım ve aralık aylarında toprakla buluşan buğday tohumları, filizlenip boy verdikten sonra hasat edilmeye başlandı. 7 mahallede yaklaşık bin 100 dekarlık alana buğday eken belediyemiz buradan yaklaşık 600 ton buğday hedefliyor. Bir kısmı un olacak olan buğdaylar, ‘Halkın tarlasından halkın sofrasına’ sloganıyla ilçedeki ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak dağıtılacak. İhtiyaç sahiplerine eşit miktarda dağıtılacak olan un, sosyal belediyeciliğin de en güzel örneklerinden biri olacak. Öte yandan un için ayrılmayan buğday ve samanlar ise satılıp belediyeye kaynak olarak kullanılacak. Atalık tohumları da yaşatmaya devam eden belediyemiz, tarlaların bir kısmına karakılçık buğdayı ekti.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE UN OLARAK DAĞITILACAK

Hasadı başlayan buğdayların bir kısmı, başta ekim işlemlerinin gerçekleştiği mahalleler olmak üzere ilçedeki ihtiyaç sahiplerine un olarak dağıtılacak. Buğday hasadı yapılan tarlalarda incelemelerde bulunan Belediye Başkanımız Mithat Tekin, “Yılda üç defa ürün alınabilen bereketli topraklara sahip güzel ilçemiz Torbalı'da ekimini yaptığımız Karakılçık ve diğer tür buğdaylarımızın hasadı başladı. Ata yadigarı olan bu tohumlarımızı gelecek nesillere aktarmaya, üretimin ve üreticinin yanında olmaya devam edeceğiz. ‘Halkın tarlasından halkın sofrasına’ sloganı ile çıktığımız bu yolda, bu yıl 1100 dekarlık alana buğday ektik.  Hasadına başlanan tarlalar, bize iyi bir hasadın müjdesini veriyor. Hasat ettiğimiz buğdayların bir kısmı un olarak halkın sofrasına ulaşacak. Geçtiğimiz yıl 70 ton un dağıttık. Hedefimiz bu yıl bu miktarı çok daha fazla artırmak” ifadelerini kullandı.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

DİĞER HABERLER
hemşehrim WhatsApp
İletişim Hattı