YÖRÜKLER AHMETLİ’DE DİZ VURDU

YÖRÜKLER AHMETLİ’DE DİZ VURDU

Torbalı Belediyesi  ile Ahmetli Köyü Güzelleştirme Yörük  Türkmen Efeleri  derneği tarafından organize edilen Geleneksel  Yörük Şenliği’nin 3.sü  Ahmetli  Mahallesi’nde gerçekleştirildi.

Ara ara düşen sağanak yağmurdan dolayı  mesire  alanında yapılamayan şenliğe  katılım yine de yoğun oldu. Şenlik mesire alanı yerine üstü kapalı olan sebze hali binasında gerçekleştirildi.

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez , başkan yardımcıları ve dernek yöneticilerinin hazır bulunduğu  şenliğe, diğer il ve ilçelerden  de Yörük dernekleri  katıldı.

Kortej yürüyüşüyle başlayan şenliğe davul ve zurnalar eşlik etti. Etkinlik alanında yerini alan konuklar   sergilenen halk oyunlarını izleyip  yerel sanatçıların konserlerini dinlediler. Yörüklerin toplu halde oynadıkları çeşitli yörelere ait zeybek oyunları özellikle büyük beğeni topladı.  Şenliğe katılan konuklara ücretsiz olarak keşkek ve gözleme dağıtıldı.  Neslihan Yılmaz, Şevki Ünlü ve Zeynep Yılmaz gibi yerel  sanatçıların sesleriyle renklendirdiği  şenlik ,yöresel halk oyunlarıyla sona erdi.

BAŞKAN GÖRMEZ, “ÖZÜMÜZÜ KORUYARAK ÖNÜMÜZE BAKACAĞIZ”

Şenliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez günümüz dünyasında büyük değişimler yaşanmasına paralel olarak toplumların kendi öz değerlerini koruma çabasına girdiklerini ifade ederek “İnsanların binlerce yıl önce  yerleşik hayata geçtikleri, medeniyetler inşa etmeye başladıkları  topraklar üzerinde bulunuyoruz. Anadolu insanının ve kültürünün dünyaya misal olacak  değerleri var. Bu değerler Yörük Kültürü’nde bugün de yaşıyor. Misafirperverlik, hoşgörü, yardımlaşma, dayanışma gibi bizi biz yapan öz değerlerimizi koruyup önümüze bakmamız gerekiyor. Torbalı Belediyesi olarak değerlerimizi yaşatma çabamız sürecek” dedi.

 


Etiketler:
11 Mayıs 2018 1:55

 

Etkinlik Habercisi

Şu anda yaklaşan etkinlikler bulunmamaktadır


 

Yayın - Dergilerimiz

KASIM 2018 2. SAYI
KASIM 2018 2. SAYI
MAYIS – TEMMUZ 2018
MAYIS – TEMMUZ 2018
ŞUBAT – MART 2018
ŞUBAT – MART 2018
KASIM – ARALIK 2017
KASIM – ARALIK 2017
AĞUSTOS – EYLÜL 2017
AĞUSTOS – EYLÜL 2017