TORBALI’DA USTA İZDİHAMI

TORBALI’DA USTA İZDİHAMI

Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez’in Sultan 2. Abdülhamid Han’ın hayatını konu edinen” Usta” isimli tiyatro oyunu Torbalı’da çok büyük ilgi gördü. Belediye Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyunu izlemeye gelen yüzlerce vatandaş izdihama neden oldu. 1000 kişilik salon tamamen dolarken kimi vatandaşlar oyunu ayakta izledi.

Ziraat Bankası’nın desteğinde hazırlanan ve Torbalı Belediyesi tarafından ilçeye  getirilen oyun, Torbalı’da birçok eseri bulunan Sultan 2.Abdülhamid Han’ın vefatının 100. yılı olması nedeniyle hazırlandı. 81 ilde 100 gösterim hedefiyle yola çıkan oyun bir istisna olarak Torbalı’da da sahnelendi. Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ,oyunu eşi Arzu Görmez ile birlikte izledi.

İLÇELERDEN SADECE TORBALI’DA OYNANDI

Ahmet Yenilmez’in yazıp yönettiği tek perdelik oyunda Sultan 2.Abdülhamit’in hayatından kesitler sunuldu. 2.Abdülhamit’in pek bilinmeyen yönlerine odaklanılan oyunda Sultan’ın Yıldız Sarayı’nda tiyatro kurması, Kuduz aşısını bulan Pastör’e yaptığı yardım, marangozluğu gibi az bilinen özellikleri anlatıldı. 2.Abdülhamit’in vatan ve insan sevgisinin işlendiği oyun finalde salonu dolduran yüzlerce kişi tarafından ayakta alkışlandı.  Seyircileri selamladıktan sonra sahnede konuşan Ahmet Yenilmez “Bu oyunu sadece illerde sahneleme kararı almıştık. Ancak Torbalı için bir istisna yaptık. Çünkü üniversite yıllarımda Torbalı’da 2 sene kaldım. Buraya ayrı bir sempatim var. Ayrıca  Torbalı, Sultan 2,Abdülhamit Han’ın izleriyle dolu bir yerleşim. Burada yaptırdığı camiler, okullar, çeşmeler var. O nedenle oyunu burada da sergiledik” dedi. Oyun bitiminde salonda bulunan şehit yakınlarını sahneye çağırarak onurlandıran Yenilmez Şehit Teğmen Serdar Genç’in annesi Zeliha Genç’e, Şehit Uzman Çavuş Mustafa Eser’in annesi Türkan Alka’ya ve Şehit Uzman Çavuş Harun Şenözüar’ın babası Hamdi Şenözüar’a birer buket çiçek takdim etti.

YENİLMEZ’İ AĞLATAN TESADÜF

Oyun esnasında oldukça ilginç bir hadise de yaşandı. Oyunun bir yerinde 2.Abdülhamit Han’ı canlandıran Ahmet Yenilmez, seyircilerden rastgele birisini sahneye çağırarak bir gaziye verilmesi için elindeki bastonu hediye etti. Oyun bitiminde bastonu verdiği genç kızın Torbalılı Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Eser’in kız kardeşi  Neslihan Eser olduğunu öğrenen Yenilmez gözyaşlarına hakim olamadı ve sahneyi ağlayarak terk etti.

BAŞKAN GÖRMEZ, “TARİHE YOLCULUK ETTİK

Sultan 2.Abdülhamit’in hayatını konu edinen tiyatro oyununun Torbalı’da sahnelenmesinin çok büyük bir anlamı olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, “Muhteşem bir gece yaşadık ve adeta tarihe yolculuk ettik. Sultan 2.Abdülhamit’în Torbalı’nın bugünlere gelmesinde çok önemli bir yeri var. Burasının Sultan’ın Çiftlikat’ı Hümayunu olması, civarda yaptırdığı onlarca eser, Torbalı’ya verdiği önem bizim açımızdan çok değerli. O’nun hayatının konu edindiği bu oyunun ilçelerden sadece Torbalı’da sahnelenmesi de bizim için ayrı bir onur. Torbalı Belediyesi olarak Sultan 2.Abdülhamit’in burada yaptırdığı eserleri restore edip gelecek kuşaklara aktarmayı kendimize bir görev bildik. Bu eserleri yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.


Etiketler:
08 Mart 2018 3:50

 

Etkinlik Habercisi

Aralık 7 @ 10:00 - Aralık 14 @ 16:00
ŞEHİR TİYATROSU KURSU

 

Yayın - Dergilerimiz

KASIM 2018 2. SAYI
KASIM 2018 2. SAYI
MAYIS – TEMMUZ 2018
MAYIS – TEMMUZ 2018
ŞUBAT – MART 2018
ŞUBAT – MART 2018
KASIM – ARALIK 2017
KASIM – ARALIK 2017
AĞUSTOS – EYLÜL 2017
AĞUSTOS – EYLÜL 2017