TORBALI’DA KANSERE DUYARLILIK ZİRVESİ

TORBALI’DA KANSERE DUYARLILIK ZİRVESİ

Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi  (KETEM)’e ait mobil kanser tarama tırının Torbalı’da tanı çalışmalarına başlamasıyla ilgili olarak ilçede geniş kapsamlı bir toplantı düzenlendi.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Uz. Dr. Dilek Didem Ayyıldız “Hanımlar çekinmeden ve gecikmeden gelsinler”

 

Kanserle mücadelede erken teşhisi sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığınca Torbalı’ya gönderilen Mobil Kanser Tarama Tırı’yla ilgili olarak ilçede kansere duyarlılık zirvesi düzenlendi.

Torbalı Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıya İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Uz. Dr. Dilek Didem Ayyıldız,  Torbalı Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur ile bakanlık yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Bin kişilik konferans salonunun dolduğu  KANSERE DUYARLILIK ZİRVESİ’nde konuşan İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Uz. Dr. Dilek Didem Ayyıldız,  çok önemli bir fırsatın vatandaşın ayağına geldiğini belirterek şuaları söyledi;

“Kanser, tüm dünyada ve ülkemizde en önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Sigara başta olmak üzere çeşitli nedenlere bağlı olarak sıklığının her geçen gün artması hasta ve hasta yakınlarında yol açtığı psikososyal travma, kanserin korkulan bir hastalık olarak algılanmasına neden olmaktadır. Ancak kanser, erken tanı ile önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Bütün bu tespitler, Sağlık Bakanlığı Ulusal Kanser Kontrol Programı’nın önemini ve gerekliliğini göstermektedir. Bu program kapsamında yer alan ve toplumda kanser yükünü azaltmaya yönelik olarak ülkemiz genelinde kurulan KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) önemli bir hizmeti vatandaşlarımızın ayağına getirmektedir.

Bu kurumlarda eğitim, danışmanlık, farkındalık yaratma, sigara bırakma polikliniği ve hedef nüfusa yönelik olan toplum tabanlı kanser tarama çalışmaları ücretsiz olarak yürütülmektedir. İl genelinde yürütülen bu çalışmalar Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen Mobil KETEM Aracı ile hız kazanmıştır.

Bu proje ile erken teşhis edilebilen, uygun ve düzenli yapılan tarama yöntemleriyle kanser sıklığı ve ölümlerin azaltılabildiği düşünülen meme, rahim ağzı(serviks), kolon (kalın bağırsak) kanserleri hakkında halkımızın doğru bilinçlendirilmesi, kanser gelişim sürecinin henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan erken evrede tespit edilmesi, kanserden korunma ve erken tanı konusunda farkındalık oluşturulması hedeflenmiştir. ..

Tarama sonuçları kanser açısından riskli gelen vatandaşlarımıza, sonrasındaki tanı ve tedavi süresince gerekli olabilecek her türlü maddi ve manevi destek sağlanmaya çalışılacak ve zorlu olabilecek bu sürecin onlar için daha kolay geçmesine gayret gösterilecektir. Meme kanseri en öldürücü, en sık görülen kanserlerin başında gelmektedir.  Her sekiz dakika bir kadın ”Sen meme kanserisin” sözü ile karşılaşıyor. Her üç dakikada bir kadın da meme kanserinden ölüyor. Bu demek oluyor ki, her üç dakikada bir çocuk annesiz kalıyor. Öğrenciler öğretmensiz kalıyor, eşler ise eşsiz kalıyor.  Bu gerçekten ciddi bir orandır. Dünya bilim otoriteleri tarafından ortaya konulmuş çalışmalara göre, her sekiz kadından bir tanesinde meme kanseri riski var. Kanser olan kadın, 10 dakikalık muayene için utanarak çıkamadığı masada kalıyor.  Bu noktada elimizde olan en güçlü silah erken tanıdır. Hiçbir kadının basit bahaneler ardına sığınarak, kontrol yaptırmayarak, kocalarını dul, çocuklarını öksüz bırakmaya hakkı yoktur. Bu salondaki arkadaşlarımız, tanımadıkları en az 20 kişiye ulaşıp, bu projeyi yaysınlar. Bu iki dünyalık hayırdır. Kurum amirlerimiz bayan personellerine kolaylık sağlasınlar ve personellerin taramalarını yaptırmalarına müsaade etsinler. Kadınlarımız sağlıklı olsun, toplum içerisinde de sosyal olsun istiyoruz. Tüm çabamız bu yöndedir” dedi.

BAŞKAN GÖRMEZ “ SAĞLIK BİZİM EN BÜYÜK ÖNCELİĞİMİZ”

Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi  (KETEM)’e ait mobil kanser tarama tırının Torbalı’da hizmete başlamasından dolayı yetkililere teşekkür ederek sözlerine başlayan Torbalı Belediye Başkanı  Adnan Yaşar Görmez, ilçede sağlık ve sosyal belediyecilik projelerinden örnekler vererek konuşmasını şöyle sürdürdü “ Kısa süre önce Başbakanımız Sayın  Binali Yıldırım’ın  katılımıyla  250  yataklı Torbalı Devlet Hastanemizi hizmete açtık. Hastaneyi sanırım sağlıkçılara anlatmama gerek yok. Muhteşem bir yapı oldu.

HUZUR EVİ

Yapımı Belediyemizce tamamlanan   Huzur Evi’ni  2017 yılı Mart  ayında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız  Sayın Fatma Betül Sayan hanımefendiyle birlikte açtık. 5 yıldızlı otel konforunda 100 yaşlımıza oldukça kaliteli bir hizmet veriliyor.

Hızlı göç alan, farklı sosyal sorunların yaşandığı Torbalı’da Belediye olarak son üç  buçuk  gerçekleştirdiğimiz sosyal amaçlı, doğrudan insan odaklı yatırım ve projelerimizin bir kısmını çok uzatmadan sizinle paylaşmak istiyorum;

EVDE BAKIM HİZMETİ

Torbalı Belediyesi ilçe sınırları içerisinde yatağa bağımlı yaşayan 65 yaş üstü bireyler ve yaş sınırı olmaksızın tüm yatağa bağlı engelliler  için evde bakım hizmeti veriliyoruz. Evde bakım hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, 935 3 112 numaralı telefonu arayarak bu birimle temasa geçebiliyorlar.  Evde bakım hizmet biriminde; 1 doktor,2 hemşire,2 yardımcı personel,2 acil tıp teknisyeni,4 şoför ve 1 büro elemanı olmak üzere 12 personel görev yapıyor.  Her gün onlarca vatandaşımız evine, ayağına gidiyoruz.

TOSEM’LER

Belediyemiz bünyesinde kurulan ve halen inşaatları devam eden Torbalı Belediyesi Sosyal Eğitim Merkezlerinde (TOSEM) ile toplumun farklı kesimleri için çok amaçlı sosyal sorumluluk projeleri öngörülüyor.  Farklı mahallelerde 6 ayrı TOSEM’ ler kuruyoruz. Projesi biten ve inşaat halinde olanlar var.

SOSYAL MARKET

Tepeköy mahallemizde İnşaatı bitmek üzere olan Sosyal Marketimizde yüzlerce ailenin hiçbir bedel ödemeden, teşhir edilmeden, SOSYAL KART’ la günlük ihtiyaçlarını giderebilecekleri dijital sistem kuruluyor. Aileler çocuklarıyla sosyal markete gelip kartlarına yüklenen limit oranında alışverişlerini yapabilecekler. İnşallah 2017 yılı sonlarında  marketimizin raflarını, depolarını doldurup hizmete açılacağız.

ENGELLİ EĞİTİM MERKEZİ

Sosyal yaşama yeterince katılamayan, ailelerinin de günlük hayatlarını olumsuz biçimde etkileyen yetişkin engelliler için Torbalı’da İzmir’in en büyük rehabilitasyon merkezini hizmete açtık. 10 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan merkezde eğitim amaçlı sınıflar bulunuyor.

Torbalı Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği proje ile ilçede yaşayan 23 yaş üzeri zihinsel engelli bireylerin ekonomik ve toplumsal hayata entegrasyonu amaçlanıyor. Merkeze kayıtlı 120 kursiyerimiz devam ediyor.

TOREV’İ KURDUK BURS VERMEYE BAŞLADIK

Yeni kurulan Torbalı Eğitim Kültür Vakfı (TOREV) aracılığıyla 206 Torbalılı öğrencimize  burs vermeye başladık. Burada şunu da belirteyim kız öğrencilerimize öncelik veriyoruz.

GENÇLİK MERKEZİ

Torbalı’nın en büyük mahallesi 50 bin nüfuslu Ayrancılar ’da 750 metrekarelik kapalı  alan üzerinde gençlik merkezi inşaatına başlandı. Bu merkez toplamda 8 bin 700 metrekarelik alana sahip ve burada da birçok sosyal, kültürel, sanatsal sportif yapılacak.”


Etiketler:
06 Kasım 2017 8:56

 

Etkinlik Habercisi

Şu anda yaklaşan etkinlikler bulunmamaktadır


 

Yayın - Dergilerimiz

KASIM 2018 2. SAYI
KASIM 2018 2. SAYI
MAYIS – TEMMUZ 2018
MAYIS – TEMMUZ 2018
ŞUBAT – MART 2018
ŞUBAT – MART 2018
KASIM – ARALIK 2017
KASIM – ARALIK 2017
AĞUSTOS – EYLÜL 2017
AĞUSTOS – EYLÜL 2017